telefon Telefon : 022-773-39-79

mail E-mail: sekretariat@szkola-zakret.pl

Biblioteka

 

Bibliotekę prowadzi nauczyciel bibliotekarz
mgr Elżbieta Wojciszko

Godziny pracy biblioteki w roku szkolnym 2019/2020

Poniedziałek

 08.15 - 12.15

Wtorek

 08.15 - 16.15

Środa

 08.15 - 14.15

Czwartek

 08.15 - 14.15

Piątek

 08.15 - 14.15


 

UWAGA KONKURS !    „Romans literatury z matematyką”

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na listę książek.

Cele konkursu: Celem konkursu jest wykazanie umiejętności korzystania z katalogów bibliotecznych on-line: autorskich, tytułowych i rzeczowych oraz wyszukiwania tytułów na półkach różnych bibliotek: szkolnych, domowych, publicznych i innych.

Na liście musi się znaleźć najmniej 30 tytułów. Lista może być pisana odręcznie.

Należy wyszukać w pamięci, w tytułach własnych księgozbiorów lub w katalogach bibliotek dostępnych za pomocą internetu tytuły książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych w których tytule znajduje się cyfra lub liczebnik np.

                                   Kasdepke G., 45 puknięć w głowę

                                    Drzewiecka K., Piątka z Zakątka

 

Uczestnik konkursu składa maksymalnie jedną podpisaną imieniem i nazwiskiem listę, którą należy dostarczyć do Biblioteki do dnia 23.04.2019 r.                                  

Kryteria oceny: Oceniana będzie zgodność tytułów z oryginalnymi tytułami literackimi oraz poprawność zapisu tytułu i nazwisk autorów.

Do spisu nie włączamy tytułów książek historycznych, tytułów encyklopedii i słowników, książek popularnonaukowych i naukowych. Można zamieszczać tytuły opowiadań, wierszy, felietonów, reportaży, komiksów, bajek. Zwycięża osoba, która znajdzie i spisze największą ilość tytułów.

Nagrody: Dla zwycięzców przewidziane jest wyjście na targi książki odbywające się w Warszawie w maju oraz nagrody książkowe.

Konkurs skierowany jest dla klas 6-8 oraz 3 klasy Gimnazjum

Rozstrzygnięcie konkursu: 30.04.2019 r.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły. Przystąpienie do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wyników konkursu oraz wizerunku uczestnika na stronie internetowej szkoły.

Organizator konkursu: Elżbieta Wojciszko – nauczyciel bibliotekarz


 

Czekamy na Boże Narodzenie

Czekając na święta warto wybrać do poczytania świąteczne tytuły. Szkolna Biblioteka ogłasza plebiscyt na najmilszą książkę, wiersz lub opowiadanie do których się wraca zawsze albo często w okresie Bożego Narodzenia. Można składać propozycje tytułów na kartkach do adwentowego kalendarza. Ogłoszenia wyników po Nowym Roku. Dla chętnych także świąteczne kolorowanki do pobrania z kalendarza. Biblioteka szkolna poleca i zaprasza. Są jeszcze książki do kupienia w świątecznym kiermaszu.

 

 • DSC00962
 • DSC00963
 • DSC00964
 • DSC00965

 

 


 

Podziękowanie

W imieniu czytelników biblioteki Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie

serdecznie dziękujemy

Pani Annie Welc

za przekazanie niebanalnych siedzisk,

które nie tylko ożywiają wnętrze,

ale przede wszystkim służą dzieciom zapewniając im pełną wygodę i relaks w czasie czytania.

Podziękowanie.JPG

 


 

podziekowanie.JPG

 


 

Czy to jutro czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś.
Halina Bechlerowa

Dzień Pluszowego Misia był okazją do świętowania także w bibliotece Szkoły Podstawowej im. C.K. Norwida w Zakręcie. Pluszowy miś to fenomen na skalę światową. Nie da się przecenić jego właściwości terapeutycznych: daje poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, pomaga nauczyć się samodzielności, wyzwala instynkty opiekuńcze. Ale u nas to święto było pretekstem do przypomnienia wszystkich misiowych bohaterów książek. Dzieci, które gościły tego dnia w bibliotece mogły wziąć udział w zabawach i konkursach, wśród których było wyszukiwanie książek o misiach, czytanie wierszy i opowiadań z misiami w roli głównej. Czytelnikom udało się wyszukać 35 książek o misiach, przeczytać 7 wierszy i 12 fragmentów opowiadań. Można też było wykazać się talentem plastycznym w rysowaniu lub kolorowaniu, albo wrażliwością muzyczną w odgadywaniu melodii ze znanych bajek o misiach. Ten ostatni konkurs okazał się najtrudniejszy. Niewiele osób znało Misia Uszatka, Colargola czy nawet Troskliwe Misie. Chętnych do zabawy jednak nie brakowało, a niektórzy uczniowie zdecydowali się na przyniesienie własnych ulubionych misiów. Najlepszym komentarzem do tego co działo się w bibliotece niech będą słowa jednej z uczennic: „To był magiczny dzień”.

 • IMG_4837
 • IMG_4838
 • IMG_4839
 • IMG_4840
 • IMG_4841
 • IMG_4843
 • IMG_4844
 • IMG_4845

 


Zakrę(t)cone czytanie

Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.

przysłowie chińskie

Czytanie to frajda – potwierdzili uczniowie naszej szkoły licznie biorąc udział w konkursie plastycznym, przygotowując wspaniałe, zabawne i mądre plakaty promujące czytelnictwo. Jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców, ale ostatecznie postanowiono przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Klasy I-III szkoła Podstawowa

 1. Aleksandra Warot – kl. II
 2. Oliwier Burak – kl. III
 3. Maksymilian Regmunt – kl. IB

Wyróżnieni:

 1. Sebastian Kalman – kl. IB
 2. Zofia Turulska – kl. III
 3. Stanisław Skrzypczyński – kl. III
 4. Piotr Buczkowski – kl. IA
 5. Marcel Wojciechowski – kl. IB

Klasy IV-VII i gimnazjum

1.Julia Kuśmierczuk – kl. IV A

1.Eliza Kuśmierczuk – kl. V

2.Wojciech Zwoliński – kl. V

Gratulujemy laureatom i dziękujemy za udział w konkursie. Nagrody i pamiątkowe dyplomy zostaną wręczone na szkolnym apelu.

Ale konkurs plastyczny był tylko małym wstępem do niespodzianki, którą dla uczniów przygotowali nauczyciele z naszej szkoły, a było nią głośne czytanie książek, które były ulubionymi lekturami pedagogów wtedy, kiedy sami byli dziećmi. Uczestnicy imprezy z ciekawością słuchali m.in. fragmentów „Kajtkowych przygód” Marii Kownackiej, „Awantury o Basię” Kornela Makuszyńskiego, poznawali świat Mordziaków z bajki  Jolanty Hartwig-Sosnowskiej, nie zabrakło wykładów z logiki wg Zdzisława Nowaka i jego książki „Po rozum do głowy”, a chwile refleksji
o tym, co w życiu naprawdę ważne przyniosły fragmenty  książki Reginy Brett  pt. „Bóg nigdy nie mruga”.

Kolejną niespodzianką przygotowaną dla uczniów był wirtualny spacer po największych, najpiękniejszych i najciekawszych bibliotekach świata: od starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej po współczesną Stację Kultura, uznaną przez międzynarodowe jury za najpiękniejszą bibliotekę na świecie (a znajduje się ona w Polsce, w Rumii). Dzieci z zachwytem oglądały zwłaszcza współczesne, nowoczesne, przestronne i zachęcające do czytania biblioteki marząc o tym, jak wspaniale mogłaby  wyglądać biblioteka w Szkole Podstawowej im. C.K. Norwida w Zakręcie.

A wszystkie te atrakcje związane były z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który już od 18 lat przypada właśnie na październik.

Edyta Radomska 

{gallery}galeria/Rok szkolny 2017-2018/Zakrę(t)cone czytanie{/gallery}

 


NPRC.jpg

Szkoła Podstawowa im. C.K. Norwida w Zakręcie realizuje projekt – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa (NPRCZ) na lata 2016-2020 Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. 

Celem tego programu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.

 Wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych przez uatrakcyjnienie księgozbiorów poprzez zakup nowości wydawniczych (książek niebędących podręcznikami).

 W ramach Programu zakupione będą nowości wydawnicze (książki niebędące podręcznikami) w celu wzbogacenia zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.

Szkoła na zakup książek wyda w sumie 8 100,00 zł, w tym 6 480,00 to środki pochodzące z dotacji oraz 1 620,00 zł - wkład własny.

Zapraszamy rodziców do współpracy w zakresie doboru tytułów książek, które znajdą się w księgozbiorze naszej biblioteki.

 

 


 

Przedszkolaki w bibliotece

Wyjątkowi goście odwiedzili naszą szkolną bibliotekę w piątkowe przedpołudnie
10 lutego. Dzieci z Przedszkola Gminnego w Zakręcie postanowiły bliżej poznać szkołę, która wkrótce będzie ich miejscem nauki. Z podziwem, ale i trochę onieśmieleniem zwiedzały m. in. salę gimnastyczną, świetlicę i stołówkę. Nie mniejszym przeżyciem dla przedszkolaków z grupy Jeżyki były zajęcia w bibliotece szkolnej, w czasie których dowiedziały się co to jest biblioteka, jak wypożyczyć książkę, jakie zasady obowiązują w bibliotece, czym różni się biblioteka od księgarni. W przygotowanych wcześniej książkach wyszukiwaliśmy ciekawostki o jeżach, a dzieci z uwagą wysłuchały bajki o przygodach jeża spod miasta Zgierza. Nie zabrakło też zagadek i konkursów, w czasie których przedszkolaki wykazały się doskonałą znajomością bohaterów książek, a na zakończenie popisały się swoimi talentami plastycznymi.

{gallery}galeria/Rok szkolny 2017-2018/Zakrę(t)cone czytanie{/gallery}

 


Czy wiecie, że….

*        20 stycznia przypada dzień wiedzy o pingwinach.

*        Wszystkie gatunki pingwinów są objęte ochroną i znalazły się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

*        Średnia prędkość pingwinów w wodzie to 10 km/h.

*        Najmniejszy gatunek pingwina to pingwinek mały (ok. 33 cm, 1 kg).

*        Największy gatunek pingwina to pingwin cesarski (ok. 130 cm, 45 kg).

*        Pingwiny wyskakują z wody na odległość ok. 1,8 m.

*        Pingwiny spędzają w wodzie 75% czasu….

O tym wszystkim i o wielu innych ciekawostkach z życia pingwinów dowiedziały się dzieci odwiedzające szkolną bibliotekę w piątek 20 stycznia. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w zabawie w wyszukiwanie książek i ciekawostek o pingwinach. Efekty poszukiwań zapisywaliśmy na specjalnie do tego przygotowanych planszach. Nie zabrakło też rysowania i wyklejania pingwinów, bo tematem tego dnia były właśnie te sympatyczne ptaki.

 

 

 


„Mieszkanie bez książki ciemniejsze jest niż bez lampy”.

Henryk Sienkiewicz

Październik był miesiącem bibliotek szkolnych, z tej okazji zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie na najpiękniejszą laurkę dla biblioteki. Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić cztery prace, wykonane przez:

 • Gabrielę Seroczyńską z kl. 2,
 • Julię Zakrzewską z kl. 2,
 • Małgorzatę Salamon z kl. 2,
 • Wiktorię Przybysz z kl. 6 B.

Biblioteka dziękuje za życzenia i udział w konkursie. Wszystkim wyróżnionym osobom zostaną wręczone nagrody książkowe.

20161122_102956.jpg

 


 

 

 

… cóż za rzecz przedziwna

C z y t a n i e! – jako gałązka oliwna

Lub migdałowy kwiat.

Cyprian Kamil Norwid

Październik miesiącem bibliotek szkolnych

1 października rozpoczął się Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już 17 lat. Tegoroczne hasło to: "Ucz się, aby rozszyfrować swój świat", a wszelkie kody do tego szyfru można znaleźć w bibliotece, o czym na co dzień przekonują nasi stali czytelnicy. Tych, którzy jeszcze w to nie wierzą, zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej oraz do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Laurka dla biblioteki”, który trwa do 28 października (szczegóły na plakatach w szkole).


NASZE PRACE

 • 20160517_112817
 • 20160517_112957
 • 20160517_113014
 • 20160517_113102
 • 20160517_113126
 • 20160517_113145
 • 20160517_113238
 • 20160517_113256
 • 20160517_113331
 • 20160517_113357
 • 20160517_113417
 • 20160517_113434
 • 20160517_113452

 

List do Rodziców

 „Dlaczego warto czytać dzieciom książki?”

„Bez względu na to, ile masz zajęć Drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu”.         

Jim Trelease

To Wy Drodzy Rodzice macie niezwykle ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania  Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Szkoła to kolejny etap, w którym możemy utrwalać zamiłowanie do książek. Wyrobienie nawyku czytania  i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może się udać tylko dzięki  waszemu zaangażowaniu. Drodzy Rodzice zachęcamy Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze waszych pociech poprzez codzienne głośne czytanie dzieciom – przynajmniej przez 20 minut. Nie powinniście przestawać dziecku czytać w początkach nauki szkolnej, a przełoży się to na rozwój języka i umiejętność rozumienia świata,  później na osiągnięcie sukcesu w szkole.

Oto kilka powodów, dla których warto czytać dziecku :

1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem,   bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.

2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.

biblioteka.png

 3. Słuchanie czytanych książek wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnego czytania.

 4. Książki wychowują i  kształtują wrażliwość.

 5. Czytanie poszerza wiedzę i ułatwia naukę.

6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.

7. Książki rozwijają pasje  i zainteresowania.

8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.

9. Książki porządkują dziecięcy świat, dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy i często trudny świat dorosłych.

10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

11. Czytanie ćwiczy pamięć i koncentrację.

 Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej, gdzie znajdziecie Państwo pozycje książkowe polecane do czytania . Dajmy szansę dzieciom, by wyrosły  na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi! Czytajmy im codziennie!

Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepiamy miłość do książek, na pewno będą czytać w przyszłości!

Nauczyciel bibliotekarz

 


 

„Aforyzmu o książce nie potrafię niestety wymyślić. Książki kupuję, zbieram, czytam,
nawet je piszę - i zanadto kocham, aby je zbywać aforyzmami”
Julian Tuwim

Biblioteka jest częścią organizmu szkoły uczestniczącą w realizowaniu programu wychowawczego oraz programu nauczania.
Do głównych zadań biblioteki należy:

 • gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych oraz ich konserwacja.
 • wspomaganie nauczycieli w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych 
 • upowszechnianie czytelnictwa poprzez konkursy, uroczystość pasowania na czytelnika, gazetki, wystawki, organizację kącika „Biblioteka proponuje” 
 • prowadzenie działalności informacyjnej (rozmowy grupowe i indywidualne ) 
 • przygotowanie uczniów do samokształcenia i korzystania z różnych źródeł informacji 
 • rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań literackich, plastycznych poprzez organizowane lekcje biblioteczne, konkursy i inne zajęcia.


Biblioteka naszej szkoły zajmuje 1 pomieszczenie, w którym znajduje się jednocześnie wypożyczalnia i kącik czytelniczy dla uczniów. W tym miejscu w ciszy i w miłej atmosferze uczniowie mogą poczytać , przygotować się do lekcji, znaleźć ważne i ciekawe informacje. Księgozbiór główny naszej biblioteki liczy sobie 3848 książek ,jest odpowiednio podzielony i oznaczony. Na regałach można znaleźć książki poznawcze dla małych dzieci, literaturę piękną popularnonaukową dla młodzieży oraz książki metodyczne dla nauczycieli.

Posiadamy również zbiory audiowizualne: kasety video, płyty DVD, płyty CD, kasety magnetofonowe. Mamy dla czytelników księgozbiór podręczny, który jest często wykorzystywany na miejscu oraz wypożyczany na zajęcia lekcyjne. Jest on podstawowym elementem warsztatu informacyjnego i zawiera takie wydawnictwa jak: encyklopedie różnego rodzaju słowniki, informatory, poradniki. Gromadząc zbiory w naszej bibliotece dbamy zaspokojenie potrzeb czytelniczych uczniów, wynikających z pracy szkolnej i zainteresowań indywidualnych. Dzieci mogą samodzielnie przeglądać i wybierać książki. Cisza i spokój sprzyjają pracy umysłowej .

W naszej bibliotece czytelnicy mogą samodzielnie przeglądać zbiory. Umożliwia to wolny dostęp do półek, który praktykowany jest od wielu lat. W kąciku ”Biblioteka proponuje” zamieszczane są nowości oraz ciekawe pozycje ze zbiorów biblioteki. Zapadają tu ważne decyzje co do wyboru lektury.

KOŁO BIBLIOTECZNE

Członkowie koła bibliotecznego to uczniowie zainteresowani książkami, czytelnictwem oraz działalnością biblioteki.
Pomagają w utrzymaniu porządku w bibliotece i są wspaniałymi pomocnikami.

Segregują i układają książki oraz czasopisma.
Angażują się w różnego rodzaju prace i przedsięwzięcia biblioteczne.
Uczestnictwo nie jest obowiązkowe, uczniowie przychodzą wtedy, gdy mają czas i ochotę. Każdy może robić to, w czym czuje się najlepiej.