Patron Szkoły Podstawowej w Zakręcie

Uroczystość wręczenia sztandaru i nadanie imienia Cypriana Kamila Norwida szkole w Zakręcie przypadła w roku wkroczenia w nowy wiek, po 70 latach od powstania tej szkoły, w roku w którym obchodziliśmy 180 rocznicę urodzin Wielkiego Mazowszanina Cypriana Kamila Norwida, w dniu w którym obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej i po raz pierwszy w Polsce Dzień Papieski - 14 października 2001 roku.

• 24.09.1821 - Cyprian Kamil Norwid urodził się we wsi Laskowo-Głuchy na Mazowszu.
  • 1825 - Umiera jego matka, Ludwika Norwidowa.
  • 1831 - Wstępuje do Gimnazjum w Warszawie.
  • 1835 - Umiera ojciec, Jan Norwid, urzędnik sądownictwa i administracji.
  • 1837 - Przerywa naukę w Gimnazjum, uczy się malarstwa u Aleksandra Kokulara.
  • 1841 - Odbywa w towarzystwie Władysława Wężyka literacko-artystyczną podróż po Królestwie Polskim.
  • 1842 - Wyjeżdża na studia artystyczne za granicę i przebywa w Dreźnie i Monachium.
  • 1843 - Przebywa w Wenecji, a później we Florencji, gdzie studiuje rzeźbę i rytownictwo.
  • 1844 - Podróżuje po Włoszech i Dalmacji. Przeżywa ciężki zawód miłosny. Narzeczona listownie zrywa zaręczyny.
  • 1846 - W Berlinie uczęszcza jako wolny słuchacz na wykłady uniwersyteckie. W końcu czerwca osadzony zostaje w więzieniu za kontakty z polskimi rewolucjonistami (m. in. z Władysławem Wężykiem). Po wyjściu z więzienia wyjeżdża do Brukseli.
  • 1848 - W Rzymie przeżywa Wiosnę Ludów. W drugiej połowie roku odbywa podróż morską po Morzu Śródziemnym.
  • 1849 - Przenosi się do Paryża, gdzie poznaje Juliusza Słowackiego i zaprzyjaźnia się z Fryderykiem Chopinem.
  • 1852 - Wyjeżdża do Londynu, a następnie do Nowego Jorku.
  • 1853 - Pracuje jako rysownik w pracowni graficznej Wystawy Światowej w Nowym Jorku.Na wieść o wybuchu Wojny Krymskiej stara się o wyjazd do Europy.
  • 1854 - Choroba, nędza i nostalgia doprowadzają go do poważnej depresji psychicznej, którą przerywa dopiero powrotna podróż do Europy. 1856-1857- tworzy arcydzieła prozy polskiej cykle "Czarne kwiaty" (o wybitnych polskich pisarzach i artystach) oraz "Białe kwiaty".
  • 1865-1866- Norwid przygotował do druku najlepszy swój zbiór wierszy Vade-mecum, na który nie znalazł za życia wydawcy. Opublikowany został dopiero w 1947.
  • (1872-1877) - Upokorzenia doznane w arystokratycznych salonach Polonii paryskiej powodują, że zrywa większość swoich kontaktów towarzyskich. Tragiczna sytuacja osobista zmusza go do pobytu w Domu św. Kazimierza w Ivry, na peryferiach Paryża, polskim przytułku dla sierot i weteranów.
  • 1883- Ciężko choruje na gruźlicę. Pogrąża się w całkowitej samotności. Umiera we śnie, nad ranem 23 maja. Symboliczna ziemia z grobu Norwida została przewieziona i umieszczona w 2001 r. w  Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu.
Data dodania: 2021-04-16 11:32:50
Data edycji: 2021-04-16 17:25:50