DoMowy. Rodzinne historie o słowach

Podczas lekcji bibliotecznej w ramach projektu „DoMowy - rodzinne historie o słowach”  realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, klasa 6 stworzyła krótki wiersz, przetwarzając popularny i znany wiersz polskiego autora. Celem zabawy twórczej było uświadomienie uczniom ich możliwości tworzenia nowych opowieści, tworzenia rymów oraz powrotu do wspomnień z dzieciństwa, kiedy każdy z nich posługiwał się określonym słownictwem, rozumianym czasami jedynie w kręgu najbliższej rodziny. Uczniowie wśród wybuchów śmiechu podzielili się słówkami używanymi w dzieciństwie przez nich samych albo przez ich rodzeństwo, zapisując je na tablicy i na kartkach. W ten sposób powstał mały słownik z wyjaśnieniami.

Klasa odgadywała także znaczenie słów ze słownika nadesłanego przez uczestników projektu.

Celem głównym tej inicjatywy jest jak piszą jej autorzy „bardziej świadome obserwowanie i utrwalanie rodzinnej polszczyzny, w tym przede wszystkim dziecięcych wynalazków językowych”.

Projekt będzie kontynuowany w innych klasach. Zapraszam do udziału.

Elżbieta Wojciszko

Data dodania: 2021-12-03 13:21:41