Dzień kota, jako pierwsi tego dnia zaczęli świętować Włosi. Robią to już od 1990 roku, a więc ponad 30 lat. W Polsce święto to zaczęło być obchodzone nieco później. Nasze rodzime mruczki mają swój dzień od 2006 roku.
Co ciekawe, Dzień Kota świętowany jest w różne dni, w zależności od kraju. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii przypada na 8. sierpnia, w Stanach Zjednoczonych na 29. października, a w Japonii na 22. lutego.
Międzynarodowe święto kotów obchodzone 17. lutego to pomysł włoskiej dziennikarki Claudii Angeletti. Jako jednocześnie dziennikarka, właścicielka i miłośniczka kotów zwróciła się ona z prośbą do czytelników magazynu "Tuttogatto", aby zaproponowali datę, która byłaby odpowiednia na świętowanie Dnia Kota. Ostatecznie ustanowiono go właśnie 17. lutego.
Warto mieć świadomość tego, że data Dnia Kota została wybrana nie przez przypadek. Luty jest bowiem miesiącem zodiakalnego Wodnika. Osoby spod tego znaku, podobnie jak koty, są niezależne i chodzą własnymi ścieżkami. 17 to zaś dla Włochów liczba jednocześnie tajemnicza i pechowa. Tajemnicze są dla nich również koty, a jako że czarny kot przebiegający drogę jest dla Włochów oznaką pecha, podobnie zresztą jak dla Polaków, ostatecznie to ten dzień wybrano na to święto.
Dlaczego w Polsce również obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota 17. lutego? To właśnie ten dzień zaproponował bowiem pomysłodawca obchodów Dnia Kota w naszym kraju, czyli Wojciech Albert Kurkowski. Święto kota obchodziliśmy po raz pierwszy w 2006 roku z inicjatywy miesięcznika "Kot" i Cat Club Łódź.
Z okazji dnia kota zapraszam do biblioteki po kocią lekturę!
„(…) kto inny ma laur i nadzieję,
Ja – jeden zaszczyt: być człekiem."
05-077 Warszawa
Szkolna 11