Gminne obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. C. K. Norwida w Zakręcie

Gminne obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. C. K. Norwida w  Zakręcie

Szkoła Podstawowa im. Cypriana Kamila Norwida była organizatorem i gospodarzem Narodowego Święta Niepodległości. W świąteczne popołudnie 11.11.2021 r. przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele i pracownicy naszej placówki, uczniowie wraz z rodzicami, emerytowani pracownicy, absolwenci  i przyjaciele szkoły. Pierwsze kroki uczestnicy uroczystości skierowali do kościoła p.w. św. Pawła Apostoła, gdzie o godz. 15.00, została odprawiona Msza święta koncelebrowana  z okazji obchodów 90-lecia szkoły oraz w intencjach pracowników i uczniów.

Kolejnym wydarzeniem w programie obchodów było odsłonięcie muralu, przedstawiającego patrona szkoły Cypriana Kamila Norwida. Artystyczne przedstawienie wizerunku poety usytuowane tuż przy głównym wejściu do szkoły, stało się uhonorowaniem obchodów Roku Cypriana Kamila Norwida jako patrona szkoły wybranego 20 lat temu. Było zarazem  oddaniem hołdu genialnemu twórcy z Mazowsza, którego na patrona Roku 2021 wybrał Sejm RP. Pani Dyrektor Elżbieta Olczyk-Szum wspólnie z Panią Elżbietą Prudzyńską fundatorem muralu i Panem Januszem Budnym Wójtem Gminy Wiązowna, dokonała symbolicznego odsłonięcia.

Zgromadzeni goście wraz z gospodarzami uroczystości przeszli do sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna „Bez korzeni nie ma skrzydeł”.

Obchody Święta Niepodległości były okazją do wręczenia ważnych odznaczeń gminnych. Nasz znamienity gość Pan Henryk Skalski, Powstaniec Warszawski, Członek Szarych Szeregów  otrzymał „Złoty Wiąz Wolności” za walkę o niepodległość Polski.

Kolejnym uhonorowanym „Złotym Wiązem Wolności”, został wyróżniony pośmiertnie Pan Czesław Konowrocki ps.”Korzeń”, żołnierz Armii Krajowej, opiekun wielu miejsc pamięci  w Gminie Wiązowna - odznaczenie odebrała rodzina.

„Złoty Wiąz Wolności” za działanie na rzecz demokracji otrzymała Pani Jolanta Koczorowska, twórca NSZZ Solidarność na terenie Gminy Wiązowna, wieloletni pracownik samorządu terytorialnego.

Gmina Wiązowna uhonorowała w tym roku tytułem „Zasłużony dla Gminy Wiązowna” Panią Elżbietę Olczyk-Szum, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. C. K. Norwida w Zakręcie w  uznaniu  dorobku dydaktycznego, wychowawczego  i za kształtowanie postaw obywatelskich wśród dzieci i młodzieży.

Za działania na rzecz sportu amatorskiego i pracę społeczną na rzecz Gminy tytuły „Zasłużony dla Gminy Wiązowna” odebrali także : Pani Iwona Michalak, Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Orły Zakręt, Pan Artur Mroczek, trener Uczniowskiego Klubu Sportowego Orły Zakręt,  oraz Pan Jacek Skwara, lokalny animator sportu.

Sztandar szkoły, który od 20 lat towarzyszy ważnym uroczystościom szkolnym, patriotycznym i religijnym został ozdobiony pamiątkowym gwoździem upamiętniającym dzisiejszy jubileusz. Symbolicznego wbicia gwoździa w drzewiec dokonali: Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Cypriana Kamila Norwida w Zakręcie,  Pani  Elżbieta Olczyk-Szum oraz Wójt Gminy Wiązowna Pan Janusz Budny.

Po oficjalnych gratulacjach i serdecznościach dla zasłużonych nadszedł czas na refleksję historyczną i zadumę nad 103 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W mistrzowski sposób uczyniły to prowadzące uroczystość: Pani Justyna Chłopik i  Pani Edyta Rusak, oraz uczniowie, przenosząc zgromadzonych gości w odległe czasy, snując opowieść o losach szkoły, trudach odradzającego się szkolnictwa po zaborach i przywracania do normalności funkcjonowania placówek oświatowych po II wojnie. Recytacje, piosenki, żywiołowe tańce, drama i choreografie były ogniwami łączącymi historię szkoły z historią Rzeczypospolitej. Popłynęła relacja o kierownikach i dyrektorach placówki, o jej niestrudzonych pracownikach, o trudach podejmowanych wyzwań i o staraniach zmierzających do tego aby dwuklasowa szkoła utworzona w 1931 roku w Janówku. rozwijała się i dostosowywała do potrzeb uczniów i pracowników.

Miłym akcentem uroczystości było wręczenie nagród przyznanych w Gminnym Konkursie Recytatorsko Wokalnym oraz w Gminnym Konkursie Plastycznym „Norwid współcześnie”.

Przybyli laureaci odebrali nagrody i gratulacje Wójta Gminy, który swoim patronatem objął obydwa te przedsięwzięcia.

Na koniec uroczystości pojawił się piękny jubileuszowy tort, który przy kawie i herbacie był miłym początkiem do rozmów przy stolikach, serdecznych powitań nauczycieli z absolwentami, rozmów pomiędzy pracownikami i zaproszonymi gośćmi.

Na obchody jubileuszu  90-lecia szkoły, 20 rocznicy nadania imienia i przyjęcia sztandaru świętowanych jednocześnie z 200-leciem urodzin patrona Cypriana Kamila Norwida, przygotowane zostały: ekspozycja prac uczniów przedstawiająca makiety dworu w Głuchach gdzie urodził się C. K. Norwid, aranżacja saloniku z epoki poety, okolicznościowe tablice z historią szkoły, a także wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac konkursowych. Swoje przemyślenia, refleksje i wrażenia dotyczące tego historycznego dnia, goście mogli zapisać w kronice szkoły.

Wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom zaangażowanym w przygotowanie i oprawę tych uroczystości, należą się serdeczne podziękowania, a szkole życzymy „200 lat” .

Elżbieta Wojciszko

Data dodania: 2021-11-15 14:02:40