Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymały od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

Od 1 września 2022 nasza szkoła jest wyposażona w sprzęt opisany w katalogu podstawowym programu Laboratoria Przyszłości.

W skład wyposażenia podstawowego wchodzą:
•    Drukarka 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.)
•    Mikrokontroler z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
•    Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamera, mikrofony, oświetlenie etc.)
•    Stacja lutownicza (do mikrokontrolerów).

Ten program pozwolił sfinansować nie tylko wyposażenie podstawowe, ale również dodatkowe, wskazane przez naszą szkołę.

Wysokość wsparcia dla naszej szkoły wyniosła 78 000 zł.

Zakupione wyposażenie będzie dostępne dla uczniów na każdym przedmiocie, ale też na zajęciach pozalekcyjnych (np. kółkach zainteresowań). Celem jest wsparcie procesu dydaktycznego i uczynienie go bardziej interdyscyplinarnym i innowacyjnym.

Korzyści z Laboratoriów Przyszłości

Z perspektywy szkoły i nauczyciela

• Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia - nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego, wskazanego przez szkołę
  • Nowe technologie i eksperymenty, ułatwiające przekazywanie wiedzy