Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

MOBILNOŚĆ UCZNIÓW - PORTUGALIA

MOBILNOŚĆ UCZNIÓW - PORTUGALIA

W dniach 31.05.2021 r.  - 07.06.2021 r.  grupa 20 uczniów z klas VIIa, VIIb i  VIII z opiekunami uczestniczyła w wyjeździe do Portugalii w ramach realizowanego projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój.
Realizowane w naszej szkole przedsięwzięcie WIELE KULTUR  - JEDNA EUROPA ma na celu wzmocnienie kompetencji kluczowych w tym m.in.: znajomości języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się, nabycie kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, umiejętności korzystania z najnowszych technik komunikacyjno - informacyjnych.

Trwająca pandemia i przepisy epidemiczne dot. kwarantanny i testów wpłynęły na konieczność zmiany instytucji przyjmujacej. Pomimo trudności organizacyjnych, zachowując wysoką ostrożność i stosując się do zasad i ograniczeń wprowadzonych na czas pandemii SARS-CoV-2 odbyliśmy mobilność.  Uczniowie zostali  przyjęci przez szkołę AGRUPAMENTO DE ESCOLAS w Barcelos.

Portugalscy rówieśnicy przedstawili zasady funkcjonowania tamtejszej szkoły, codzienne życie szkoły, zwyczaje szkolne. W trakcie wspólnych lekcji uczniowie porównywali i dyskutowali na temat podobieństw i różnic w funkcjonowaniu szkół i systemu szkolnictwa w Polsce i Portugalii oraz różnic i podobieństw spędzania wolnego czasu.

Uczestnicy wspólnie z uczniami szkoły przyjmującej przygotowali prezentację sporządzone w języku angielskim.

Zajęcia pozalekcyjne odbywały się w ciekawej formie wycieczkowo – spacerowej połączonej z zabawą i spędzaniem czasu wolnego, a tym samym były świetną okazję do nawiązania koleżeńskich relacji i doskonalenia języka angielskiego.

Uczestnicy mobilności pod przewodnictwem kolegów zwiedzili najbardziej legendarne miasteczko w Portugalii – Barcelos.  To stąd pochodzi symbol kraju – kolorowy kogut. Poznali legendę o bohaterskim kogucie i mogli zobaczyć niezliczone kogucie pomniki. Piękną panoramę miasta podziwiali na dachu Nowej Bramy – części średniowiecznego muru.

Wspólnie z portugalskimi rówieśnikami zwiedzili miasto Porto- dawną stolicę – drugie co do wielkości po Lisbonie miasto w Portugalii. Poznali historię miasta, która sięga V wieku i najciekawsze atrakcje turystyczne m. in.: jednopoziomowy most kolejowy zaprojektowany przez Gustave Eiffela i dwukondygnacyjny most z kutego żelaza.

Płynąc wycieczkowym rejsem szlakiem 6 mostów po rzece Duero, która dzieli miasto na dwie części, mogli podziwiać po jednej stronie najstarszą część Porto ze słynną Ribeirą, po drugiej stronie słynne Vila Nova de Gaia: miejsce w którym mają swoje piwnice najwięksi producenci wina porto – słynnego portugalskiego trunku.

Uczniowie zwiedzili również najstarsze miasto w Portugalii – Bragę z najpopularniejszą atrakcją Bon Jesus do Monte. W kolejnych dniach mobilności odwiedzili Viana de Castelo, Ponte de Lima oraz skorzystali z kąpieli słonecznej na plaży przy Oceanie Atlantyckim.

Wspólne zwiedzanie, spędzanie czasu z rówieśnikami z Portugalii umożliwiło uczestnikom mobilności poznać i zrozumieć historię, sztukę, zwyczaje, odmienność kulturową, religijną Portugalii – kraju należącego do Europy.

Odbyta mobilność umożliwiła zrealizowanie założonych celów projektu. Wzmocnienie najważniejszych kompetencji kluczowych: znajomości języków obcych, kompetencji osobistych i społecznych oraz obywatelskich, a także kompetencji w zakresie świadomości i ekspresji kulturowej, kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość.

Realizacja projektu wpisuje się precyzyjnie w podstawę programową dla klas VI – VIII, która zakłada jako cele w kształceniu ogólnym: wprowadzenie uczniów w świat najważniejszych wartości, budowanie relacji społecznych sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia, wzmocnienie jego poczucia indywidualnej tożsamości i godności, rozumiejąc kwestię tolerancji dla odmienności co najlepiej wyraża się w tytule projektu WIELE KULTUR – JEDNA EUROPA.

Data dodania: 2021-08-09 17:00:02
Data edycji: 2021-08-09 17:01:52
Ilość wyświetleń: 658

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

„(…) kto inny ma laur i nadzieję,
Ja – jeden zaszczyt: być człekiem."

Cyprian Kamil Norwid
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej