Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku informuje

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku informuje

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku informuje:

  1. W przypadku objęcia przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej osoby kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, informację o tym umieszcza się w przeznaczonym do tego celu systemie teleinformatycznym. Decyzji organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie wydaje się.
  2. Informacja z PSSE o objęciu kwarantanną osoby, której ona dotyczy, może być przekazana ustnie, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, w tym przez telefon. Jest to podstawowy i skuteczny prawnie sposób nakładania kwarantanny, jednocześnie zapewniający odpowiednią szybkość postępowania w obecnych uwarunkowaniach wynikających z epidemii wirusa SARS-CoV-2. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną na terenie powiatu otwockiego wykorzystujemy wszelkie możliwe sposoby aby szybko i skutecznie informować rodziców o nałożonej kwarantannie.

Kwarantanną obejmowane są tylko osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą chorą. Kwarantanna nie dotyczy rodzin tych osób. Dane osób z kontaktu z osobą chorą przekazuje do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej kierownik/dyrektor zakładu pracy/placówki oświatowej WYŁĄCZNIE przez formularz.

DYREKTOR WPISUJE DO SYSTEMU WSZYSTKIE OSOBY Z KONTAKTU Z OSOBĄ CHORĄ. Informację powyższą przekazuje kierownik/dyrektor placówki oświatowej za pośrednictwem dostępnego systemu informatycznego ( VULCAN itp.)

 Powyższa informacja dotycząca skierowania na kwarantannę jest decyzją wiążącą.

 Podczas odbywania kwarantanny należy przestrzegać jej zasad.

 

Z KWARANTANNY ZWOLNIENIOZDROWIEŃCY (OD MOMENTU ZAKOŃCZENIA ICH IZOLACJI DO DODATNIEGO WYNIKU BADANIA OSOBY CHOREJ Z KTÓRA MIELI KONTAKT NIE MOŻE UPŁYNĄĆ WIĘCEJ NIŻ 6 MIESIĘCY) I OSOBY ZASZCZEPIONE PEŁNYM CYKLEM SZCZEPIONKĄ DOPUSZCZONĄ W UE (zaszczepieni uczniowie też).

POTWIERDZENIEM POWYŻSZEGO JEST UNIJNY CERTYFIKAT COVID-19                                        

 

Uwaga: data rozpoczęcia kwarantanny to z reguły data powiadomienia rodziców przez Dyrekcję przedszkola/szkoły o rozpoczęciu kwarantanny przez dziecko. Kwarantanna liczona jest jako 10 dni od dnia następującego po ostatnim kontakcie, ale faktycznie może trwać u poszczególnych dzieci różną ilość dni, w zależności kiedy nastąpił ostatni kontakt dziecka z osobą chorą. Np. ostatni kontakt 01.09.2021 to data zakończenia kwarantanny 11.09.2021;  ostatni kontakt 10.09.2021 r. to zakończenie kwarantanny  20.09.2021 r., ale data faktycznego rozpoczęcia będzie taka sama (z reguły data powiadomienia rodziców przez Dyrekcję przedszkola/szkoły o rozpoczęciu kwarantanny przez dziecko).

 

 

 

Za kontakt bezpośredni z osobą chorą na COVI-19, zgodnie z definicją przypadku uznajemy:

- przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 metry przez ponad 15 minut,

- bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem COVID-19

- bezpośredni kontakt bez środków ochrony z wydzielinami osoby z COVID-19  (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej).

 

 

USTAWA z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ( Dz.U. z 2020, poz. 1845 z późn. zm.)

Art.  5.  [Powszechne obowiązki w zakresie zapobiegania i zwalczania zakażeń lub chorób zakaźnych]

            Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są obowiązane na zasadach określonych w ustawie do:

            1)poddawania się: zabiegom sanitarnym; badaniom, nadzorowi epidemiologicznemu; - kwarantannie; -leczeniu; - hospitalizacji; - izolacji; -  7 izolacji w warunkach domowych;

            3)stosowania się do nakazów i zakazów organów PIS;

            4)udzielania danych i informacji:

            służących zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych;

 

Art.  32a.  [Prawo żądania udzielenia informacji w związku z dochodzeniem epidemiologicznym]

  1. Państwowy inspektor sanitarny lub Główny Inspektor Sanitarny, w związku z prowadzonym dochodzeniem epidemiologicznym, może żądać udzielenia informacji o:

            1)osobach zakażonych lub podejrzanych o zakażenie, chorych lub podejrzanych o chorobę zakaźną, osobach zmarłych z powodu choroby zakaźnej lub osobach, wobec których istnieje takie podejrzenie,

            2)osobach, które mogły mieć styczność z tymi osobami,

            - od każdego, kto takie dane posiada, lub jednostek administracji publicznej, które dane takie mogą ustalić.

 

Dane osób, o których mowa obejmują m. in.:

            imię i nazwisko; datę urodzenia; numer PESEL, serię i numer paszportu albo numer identyfikacyjny innego dokumentu; płeć; adres miejsca zamieszkania; informacje o aktualnym miejscu pobytu; numer telefonu kontaktowego oraz adres poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej; okoliczności narażenia na zakażenie, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka; miejsca pobytu osoby zakażonej w okresie wylęgania choroby.

Data dodania: 2021-11-22 14:32:17
Data edycji: 2021-11-22 14:32:39
Ilość wyświetleń: 577

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

„(…) kto inny ma laur i nadzieję,
Ja – jeden zaszczyt: być człekiem."

Cyprian Kamil Norwid
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej