Program innowacyjny „Chemia wokół nas”

W ramach zajęć rozwijających kreatywność w klasach siódmych w tym roku szkolnym realizowany jest innowacyjny program „Chemia wokół nas”. W czasie realizacji tego projektu udowadniamy, że chemia, kojarząca się większości osób z naukowym laboratorium, nie  ogranicza się jedynie do regułek i wzorów, ale ma wiele wspólnego z codziennym życiem. Doświadczenia chemiczne niekoniecznie muszą być wykonywane w warunkach laboratoryjnych, gdyż każdy z nas, często nieświadomie, jest ich wykonawcą, np. w kuchni. Pijąc kawę zbożową z mleczkiem obserwowaliśmy zjawisko dyfuzji. Szukaliśmy zależności zawartości procentowej kakao od smaku czekolady. Badaliśmy polimeryzację naturalnych polimerów tworząc bitą śmietankę. Podczas przygotowań do Świat Bożego Narodzenia robiliśmy lampki oliwne , których piękny zapach wprowadził nas w świąteczny nastrój. Okazało się, że gospodarstwo domowe to doskonałe laboratorium, w którym można poznawać tajniki nauk przyrodniczych. Program ten stwarza uczniom szansę na rozwijanie  umiejętności i zainteresowań. Na zakończenie semestru uczennice Małgosia i Zosia z klasy 7b przygotowały pokaz doświadczeń kolorowy wulkan, wodna soczewka, oliwne bąbelki… Było fantastycznie. Pokaz się udał i zachęcił do podobnego działania pozostałych uczniów. Mam nadzieję,że w drugim semestrze równie dobrze będziemy się bawić ucząc. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych podczas zajęć.

Do zobaczenia po feriach. Aleksandra Karpińska

Data dodania: 2022-01-24 14:43:56