Tematem tegorocznych projektów Konkursu Wiedzy o Mazowszu były „Kobiety Mazowsza”, drużyna z klasy 6b wybrała niezwykłą osobowość związaną z Gminą Wiązowna – błogosławioną Hannę Chrzanowską. To właśnie ona, pionierka nowoczesnego polskiego pielęgniarstwa, osoba bezgranicznie oddana chorym i cierpiącym stała się bohaterką naszej pracy.
Błogosławiona Hanna Helena Chrzanowska urodziła się 7 października 1902 roku w Warszawie. Ojciec, Ignacy Chrzanowski, był wybitnym znawcą historii i historii literatury polskiej, literatem i publicystą, nauczycielem w warszawskich szkołach oraz profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Matka, Wanda ze Szlenkierów, pochodziła z rodziny zasłużonych dla Polski, zamożnych przemysłowców znanych z działalności dobroczynnej. Ciotka Hanny, Zofia, ufundowała szpital dziecięcy w Warszawie, zorganizowała też Warszawską Szkołę Pielęgniarstwa. Od niej wzięła Hanna upodobanie do zawodu pielęgniarki. Rodziny Chrzanowskich i Szlenkierów związane były z Wiązowną od końca XIX wieku do lat sześćdziesiątych XX wieku. Ołtarz główny znajdujący się w wiązowskim kościele, z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, a także obraz patrona kościoła, świętego Wojciecha, autorstwa Wojciecha Gersona, ołtarze boczne oraz konfesjonały – ofiarował parafii nie kto inny, lecz stryj Hanny Chrzanowskiej, Jan Józef, oraz jej dziadek Karol Jan. W tym właśnie wiązowskim kościele Hanna Chrzanowska została ochrzczona 23 czerwca 1903 roku. Rodzina Chrzanowskich przyjeżdżała do Wiązowny na letnisko, do willi „Mieczysławów” nad Mienią. Właśnie tutaj Hanna Chrzanowska, przyszła błogosławiona, spędzała beztroskie wakacje i tu wielokrotnie powracała w dorosłym życiu.
W 1920 roku siedemnastoletnia Hanna rozpoczęła pracę pielęgniarki – nie był to jeszcze wyuczony zawód, a jedynie umiejętności nabyte po odbyciu krótkiego kursu sanitarnego, po to by pomagać rannym w wojnie polsko-bolszewickiej. Kolejne lata utwierdziły ją w zawodowym powołaniu. Ukończyła Warszawską Szkołę Pielęgniarską, wyjeżdżała na kolejne stypendia zagraniczne, zdobyte doświadczenie wkładała w organizowanie pielęgniarstwa otwartego. Idea ta oparta była na pomocy w środowisku chorego, najczęściej w jego domu.
Jako instruktorka i wychowawczyni kładła nacisk na wychowanie młodych pielęgniarek w duchu autentycznej służby choremu z uwzględnieniem zarówno jego potrzeb zdrowotnych, jak i duchowych..
Zmarła 29 kwietnia 1973 roku W Krakowie. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył ksiądz kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież i święty. W 1998 roku ksiądz kardynał Franciszek Macharski, na prośbę krakowskich pielęgniarek, otworzył proces beatyfikacyjny. Proces został zakończony na szczeblu diecezjalnym w 2002 roku, po czym dokumentację przekazano Kongregacji do spraw Świętych przy Stolicy Apostolskiej w Rzymie. W 2015 roku ogłoszono dekret o heroiczności cnót i życia kandydatki na ołtarze. W lipcu 2017 roku papież Franciszek ogłosił dekret beatyfikacyjny.
(Informacje o bł. Hannie Chrzanowskiej pochodzą ze strony internetowej Parafii św. Wojciecha w Wiązownie
https://www.parafiawiazowna.com/bl-hanna-chrzanowska
Tytuł projektu: „Agape-historia Hanny Chrzanowskiej”
Autorzy:
Tymon Adamczuk
Ignacy Bieńkowski
Andrzej Czajkowski
Antoni Grzebalski
Jeremi Wróbel
Opiekun:
Natalia Maciak
Celem głównym projektu było odnalezienie i przybliżenie postaci kobiety, której życie i działalność związane były z Mazowszem oraz propagowanie jej biografii i osiągnięć w jak największym gronie odbiorców.
Szczegółowe prace nad projektem przedstawiały się następująco: po decyzji dotyczącej wyboru bohaterki, rozpoczęliśmy od zebrania materiałów o Hannie Chrzanowskiej oraz poznania miejsc na terenie Gminy Wiązowna związanych z jej postacią. Po zaznajomieniu się z życiorysem postaci stworzyliśmy fabułę opowiadania, zawierającego fragment jej losów szczególnie bliski okolicznym mieszkańcom, a następnie nagraliśmy swoją historię w formie audiobooka. Do opowieści powstała również okładka, zaprojektowana przez jednego z członków naszej drużyny-Tymona Adamczuka. Była ona wzorowana na pomniku małej Hani Chrzanowskiej, mieszczącego się w Parku Centrum w Wiązownie, zaprojektowanego i wykonanego przez tatę ucznia naszej szkoły, artystę plastyka, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – pana Dariusza Denarskiego. Po nagraniu ostatecznej wersji audiobooka drużyna konkursowa prezentowała biografię błogosławionej Hanny Chrzanowskiej w młodszych i starszych klasach naszej szkoły, wystąpienia połączone były z odczytaniem opowiadania o naszej bohaterce, ma ono taki sam tytuł jak nasz projekt – „Agape-historia Hanny Chrzanowskiej”. Ponieważ realizacja końcowej fazy projektu przypadła na miesiąc grudzień, a szkolną tradycją było złożenie wizyty zaprzyjaźnionym seniorom z „Rezydencji Marianna”, udaliśmy się do nich z opowieścią o Hannie Chrzanowskiej. Jej historia w wyjątkowy sposób wybrzmiała właśnie tam, wśród osób chorych i cierpiących, ale również wśród ich opiekunów, którzy swoją codzienną pracą dają świadectwo temu, że nauka Hanny Chrzanowskiej i jej credo są niezwykle ważne, aktualne i realizowane również dzisiaj.
Audiobook „Agape-historia Hanny Chrzanowskiej” został umieszczony na szkolnym facebooku i jest dostępny do odsłuchania pod linkiem: https://www.facebook.com/100075830329465/videos/2062463560772947
Fotorelacja z prezentacji życiorysu i opowiadania o błogosławionej Hannie Chrzanowskiej wśród uczniów naszej szkoły: https://www.facebook.com/photo?fbid=383332067537801&set=pcb.383332097537798
Wizyta wśród pensjonariuszy „Rezydencji Marianna”: https://www.facebook.com/photo/?fbid=383783347492673&set=pcb.383783514159323
Uczniowie naszej szkoły pozostawiają pamiątkowe życzenia świąteczne pod pomnikiem Hani Chrzanowskiej
w Parku Centrum w Wiązownie.
Chłopcy z drużyny konkursowej podczas prezentacji opowieści o Hannie Chrzanowskiej w „Rezydencji Marianna”,
po lewej stronie widnieje rysunek małej Hani autorstwa jednej z naszych uczennic-Janiny Salamon.
Prezentowanie postaci błogosławionej Hanny Chrzanowskiej w klasie 7a.
Początek prac i zapoznanie się z wybraną bohaterką.
„(…) kto inny ma laur i nadzieję,
Ja – jeden zaszczyt: być człekiem."
05-077 Warszawa
Szkolna 11