Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Wolontariat – dar serca i czasu

,,Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu." -
Antoine de Saint–Exupéry „Mały Książę”

 

Czym jest wolontariat?

 

Wolontariat to dobrowolnie organizowane przedsięwzięcia i akcje, podczas których wolontariusze, będący członkami, wykonują nieodpłatną pracę na rzecz społeczności lokalnej.

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wolontariusz to osoba fizyczna, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na rzecz organizacji pozarządowych, organów administracji publicznej, podmiotów leczniczych oraz podmiotów wymienionych w art.3 ust.3 tej ustawy.

 

Co to znaczy w praktyce?

 

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna świadoma praca na rzecz drugiej osoby. Bezpłatna znaczy bez wynagrodzenia materialnego. Wolontariusz, jako członek wolontariatu zyskuje dzięki temu liczne korzyści związane z szeroko pojętym rozwojem interpersonalnym i intrapsychicznym takie jak: poprawa samooceny, nawiązywanie nowych relacji, kontaktów społecznych, uwrażliwienie na innych, poznawanie perspektyw innych osób, nauka planowania, zarządzania. Wolontariat jest wsparciem dla zdrowia psychicznego, rozwija empatię, uczy pracy w zespole.

Pomimo plusów należy liczyć się z tym, że wolontariat wiąże się również z obowiązkami, poświęcaniem czasu wolnego, niekiedy pokonywaniem własnych słabości, dlatego bardzo ważne, aby był świadomym wyborem. 

W przypadku uczniów klas VIII-mych wolontariat wiążę się z przywilejem w postaci przyznania dodatkowych punktów potrzebnych do dostania się do wymarzonej szkoły.

 

Wolontariat w Naszej Szkole

 

Na terenie naszej szkoły swoją działalność szerzy wolontariat działający, jako jeden z  oddziałów Centrum Wolontariatu działającego w ramach Centrum Usług Społecznych w Radiówku, którego koordynatorem od samego początku jest Krystyna Motyka-Parzych.

Działania wolontariatu odbywają się w naszej szkole jak również poza nią w wybranych miejscach na terenie Gminy Wiązowna.

Do zadań wolontariuszy należą m.in. pomoc przy odrabianiu lekcji młodszym uczniom, udział w imprezach lokalnych, na których organizowali czas wolny dzieciom (malowanie twarzy, wspólne robienie formy plastycznej, konkursy, zabawy), przygotowywanie stoisk, pomoc seniorom, szeroko rozumiane wsparcie w akcjach charytatywnych.

Wolontariuszem może zostać każdy, szczególnie jednak zapraszamy uczniów klas VII i VIII.

 

Co należy zrobić, aby zostać wolontariuszem?

 

  1. Zgłosić chęć wzięcia udział w wolontariacie na początku roku szkolnego do szkolnego koordynatora wolontariatu. Najlepiej zrobić to na pierwszym spotkaniu wolontariatu, które co roku odbywa się we wrześniu.
  2. Wspólnie z rodzicami wypełnić Porozumienie Wolontariackie.
  3. Brać udział w akcjach.
  4. Organizować akcje, podejmować własne inicjatywy.

 

Przyznawanie punktów za wolontariat – wymagania:

 

W przypadku chęci uzyskania wpisu na świadectwie o udziale w wolontariacie należy wziąć czynny udział w minimum 8 akcjach lub dostarczyć do szkoły zaświadczenie o udziale w wolontariacie w placówce zewnętrznej.

Jeżeli wolontariusz bierze czynny udział w wolontariacie zewnętrznym, zaświadczenie potwierdzające udział należy donieść miesiąc przed zakończeniem roku szkolnego. Najpóźniej do 31 maja w danym roku szkolnym.

Data dodania: 2022-02-04 09:36:22
Data edycji: 2022-02-04 09:38:03
Ilość wyświetleń: 397

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

„(…) kto inny ma laur i nadzieję,
Ja – jeden zaszczyt: być człekiem."

Cyprian Kamil Norwid
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej