Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wycieczka do Żyrardowa w ramach programu „Poznaj Polskę”

Wycieczka do Żyrardowa w ramach programu „Poznaj Polskę”

W mieście fabrykantów i wizjonerów

28 października 2021 roku najstarsi uczniowie szkoły w Zakręcie wybrali się na całodniową wycieczkę do Żyrardowa, wyjazd odbył się dzięki dofinansowaniu przyznanemu z programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Żyrardów to niezwykle ciekawy przykład zachowanego w oryginalnym kształcie XIX - wiecznego budownictwa przemysłowego. Niegdysiejsza „europejska stolica lnu” odzyskuje dzisiaj swoją świetność poprzez liczne prace rewitalizacyjne i konserwatorskie.

                Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w pałacu Karola Dittricha Juniora – dawnego właściciela żyrardowskich fabryk, w którym mieści się obecnie Muzeum Mazowsza Zachodniego. Przewodnik wprowadził nas w historię powstania miasta i zaprezentował oryginalną panoramę, pokazującą moment jego powstania i ówczesny wygląd. Następnie udaliśmy się na spacer po mieście, którego szlak wytyczały wyjątkowe perełki architektoniczne, takie jak Resusa czy „Stara Szpularnia”. Uczniowie dowiedzieli się wiele na temat tego, jak ponad 100 lat temu wyglądało życie robotników i dyrektorów fabryk. Lekko zdziwienie usłyszeli, że gdyby przyszło im żyć w XIX - wiecznym Żyrardowie, mieliby za sobą już kilka lat spędzonych w fabryce lub kantorze, ponieważ praca dzieci była wtedy na porządku dziennym. Kolejnym przystankiem spaceru okazała się Resusa - dom kultury dla kadry dyrektorskiej oraz zabytkowa kręgielnia, w której mieści się wystawa poświęcona historii powstania miasta. Podczas podziwiania elementów ekspozycji, mogliśmy dowiedzieć się jak powstaje lniana przędza, jakim etapom obróbki poddaje się len przed jego przędzeniem, a także usłyszeliśmy, że pod koniec XIX w. fabryka w Żyrardowie pokrywała blisko 90% europejskiego zapotrzebowania na lniane produkty i była jedynym przedsiębiorstwem, mogącym zaopatrywać w len dwór carski. Podczas spaceru niezwykłe wrażenie wywarły na nas także odnowione budynki kompleksu „Stara Szpularnia”, obecnie mieszczą się tam nowoczesne, postindustrialne apartamenty – lofty oraz liczne lokale gastronomiczne, usługowe oraz sklepy. Całość prezentuje się imponująco i widać, jak wiele dobrego miasto robi dla zachowania swojej oryginalnej tkanki.

                Po ciekawym spacerze nadszedł czas na warsztaty w Muzeum Lniarstwa - zostaliśmy podzieleni na kilka mniejszych grup, dziewczynki wykonywały lniane chwosty, a chłopcy odbijali zabytkowe żakardowe wzory metodą sitodruku. Muzeum Lniarstwa mieści się w starych halach Żyrardowskiej Fabryki Wyrobów Lnianych, na miejscu można obejrzeć oryginalne krosna i inne maszyny, które służyły do produkcji lnianej przędzy, a nawet zobaczyć jak wyglądają one podczas pracy. Muzeum nosi imię wyjątkowego konstruktora i wynalazcy, który uchodzi za ojca założyciela miasta – Filipa de Girarda i to właśnie Francuzowi, którego wizje tworzyły Żyrardów poświęcona jest część ekspozycji.

                Ostatnim etapem naszego wyjazdu była wizyta w „Industrialnej zagrodzie”, to część Muzeum Lniarstwa pełniąca rolę domu dla zwierząt z żywej, bożonarodzeniowej szopki żyrardowskiej. Młodzież miała chwilę na sesje fotograficzne z wielbłądami, alpakami i reniferami, które okazały się bardzo przyjazne i towarzyskie.

Tym miłym akcentem zakończyliśmy wycieczkę do Żyrardowa – miasta fabrykantów i wizjonerów. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za nasz ciekawy i edukacyjny wyjazd, który był możliwy dzięki dofinansowaniu z programu MEN „Poznaj Polskę”.

 

                Natalia Maciak

 

Data dodania: 2021-11-02 08:37:15
Data edycji: 2021-11-02 08:52:43
Ilość wyświetleń: 787

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

„(…) kto inny ma laur i nadzieję,
Ja – jeden zaszczyt: być człekiem."

Cyprian Kamil Norwid
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej