Z wizytą u Króla

Dnia 26.04.2022 r. klasy 5b i 7b odbyły "wizytę u króla" w Zamku Królewskim w Warszawie. Wędrówka po wybranych salach zamku była okazją do rozmowy o życiu codziennym i przywilejach królów polskich. W czasie lekcji uczniowie poznali życie dworskie i znaczenie ceremoniału,  rozszyfrowali symbolikę wystroju sal zamkowych oraz określali zakres władzy królewskiej. Razem z animatorem ćwiczyli dworskie ukłony. Dzieci dowiedziały się również, czym różniła się oficjalna audiencja od wizyty prywatnej w apartamentach króla, dlaczego król spał na siedząco, co nietypowego jadł na śniadanie, jak wyglądała ówczesna lodówka, czy kredens to na pewno mebel oraz wiele innych niezwykle ciekawych informacji.

Po zwiedzaniu i obiedzie mieliśmy czas na zakup pamiątek, lody oraz spacer uliczkami Starego Miasta. Zobaczyliśmy Barbakan, Basztę Marszałkowską, kamienicę, w której mieszkał Bazyliszek. Nie mogło również zabraknąć pamiątkowych zdjęć pod kolumną Zygmunta i z warszawską Syrenką na Rynku Starego Miasta. Podziwialiśmy widoki na Wisłę z tarasu Góry Gnojnej, a także dotarliśmy do miejsca, gdzie marzenia się spełniają! Dzwon na Kanoniej, jak głosi legenda, pomaga je spełniać, ale musimy mu w tym pomóc i wykonać pewne zadanie. Jakie? Nasi uczniowie wiedzą to już doskonale!

Data dodania: 2022-04-28 08:26:18
Data edycji: 2022-04-28 08:33:05