Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Z wizytą w Głuchach

Z wizytą w Głuchach

Sejm i Senat RP ustanowił C. K. Norwida patronem roku 2021. W 200. rocznicę urodzin tego wybitnego poety obchodzimy również 90-lecie powstania naszej szkoły, która od dwudziestu lat  z dumą nosi imię C.K. Norwida. Dzień urodzin artysty 24 IX corocznie celebrujemy jako święto szkoły. W tym roku szkolnym w ramach upowszechniania wiedzy o życiu i twórczości tego zasłużonego dla kultury i historii Mazowszanina w dniach 20-24 IX uczniowie wszystkich klas ze szkoły w Zakręcie wyruszyli na wycieczki tematyczne do miejsc związanych z życiem C. K. Norwida.

            Poniżej można zobaczyć fotorelację z odwiedzin Dworku w Głuchach oraz kościoła i cmentarza w pobliskiej Dąbrówce przez kl. IIIb, 6, 7a i 7b.

Głuchy to wieś położona w połowie drogi między Radzyminem a Wyszkowem. Dwór w Głuchach, pełen uroku, drewniany, tynkowany, kryty gontem został wzniesiony pod koniec XVIII wieku dla rodziny Zdzieborskich, z której pochodziła matka Norwida. Po Zdzieborskich właścicielem posiadłości został Jan Norwid (ojciec Cypriana Kamila). To tu 24 września 1821 roku urodził się Cyprian Kamil Norwid, uważany przez wielu za czwartego (po Mickiewiczu, Słowackim i Krasińskim) wieszcza polskiego romantyzmu. Później w tym miejscu mieszkał  i tworzył rzeźbiarz  Bolesław Jeziorański (który wykonał popiersie Adama Mickiewicza na trójkątnym zwieńczeniu ganku), a po wojnie w latach 1945-1954 Antoni Gawiński - jeden z czołowych warszawskich symbolistów. W latach 60. Dwór w Głuchach został zakupiony przez aktorkę Beatę Tyszkiewicz i reżysera Andrzeja Wajdę.  Teraz mieszka w nim ich córka, Karolina Wajda.

Obecna właścicielka urządziła pokój Norwida w pomieszczeniu, w którym się urodził. W środku oprócz zabytkowych mebli można obejrzeć pamiątki po słynnym poecie.

Wokół domu w Głuchach rozpościera się piękny park, w którym rośnie wiele cennych drzew, a do budynku prowadzi aleja zabytkowych, starych klonów.

W Głuchach roi się od zwierząt. Można tam zobaczyć m. in.  konie, psy, koty, kury. W części gospodarczej stoi stodoła przywieziona z planu  filmu ,,Pan Tadeusz”.

Nasi uczniowie odwiedzili również Dąbrówkę – wieś  położoną w powiecie wołomińskim. Znajduje się tam kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Pańskiego. W tym kościele, dawniej drewnianym, a obecnie zastąpionym przez murowany, w dniu 1 października 1821 r. sporządzono metrykę potwierdzającą chrzest Cypriana Ksawerego Gerarda Walentego Norwida - Kamil to imię z bierzmowania. Mieszkańcy Dąbrówki w hołdzie wieszczowi umieścili w miejscu jego chrztu tablice: jedną upamiętniającą to wydarzenie oraz drugą (umiejscowioną nad pochodzącą ze starego kościoła chrzcielnicą) z podobizną poety wraz z tekstem aktu chrztu.

Na cmentarzu parafialnym w Dąbrówce znajduje się symboliczny grób matki Cypriana Kamila Norwida, na którym zapaliliśmy znicze.

Dzięki wycieczce do miejsc związanych z narodzinami i dzieciństwem patrona naszej szkoły postać Norwida z pewnością stała się nam bliższa.

 

p. Anna Smoderek

Data dodania: 2021-10-04 08:55:59
Data edycji: 2021-10-04 09:19:05
Ilość wyświetleń: 1643

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej informacji

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Nasi Partnerzy

„(…) kto inny ma laur i nadzieję,
Ja – jeden zaszczyt: być człekiem."

Cyprian Kamil Norwid
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej