SZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO dla kl. 7-8 SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W ZAKRĘCIE PO SUKCES Z BOHATERAMI LEKTUR

Już niedługo egzamin ósmoklasisty z języka polskiego (dla ósmoklasistów już za kilka miesięcy, dla siódmoklasistów już za rok). Kluczową umiejętnością wymaganą na egzaminie jest znajomość lektur obowiązkowych. Weź udział w konkursie PO SUKCES Z BOHATERAMI LEKTUR: powtórzysz istotne fakty do egzaminu, utrwalisz swoją wiedzę, zrealizujesz swoje artystyczne pasje i jednocześnie masz szansę na wygraną w konkursie i zdobycie atrakcyjnej nagrody!

Uczniowie z kl. 7-8, którzy chcą wziąć udział w konkursie:

1. Wybierają 6 bohaterów z 6 różnych lektur obowiązkowych z listy poniżej.
  • Charles Dickens „Opowieść wigilijna”
  • Aleksander Fredro „Zemsta”
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów w tym treny VII, VIII
  • Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
  • Adam Mickiewicz „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, Świtezianka”, „Dziady” część II, „Pan Tadeusz”(całość)
  • Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”
  • Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”, „Latarnik”
  • Juliusz Słowacki „Balladyna”
  1. Przygotowują na temat każdego bohatera kartę informacyjną zawierającą następujące dane:
  1. wygląd postaci (przedstawienie wizerunku bohatera dowolną techniką, np. rysunek, kolaż, wydzieranka, naklejanka, witraż, manga i in.; różni bohaterowie mogą być przedstawiani różnymi technikami plastycznymi; wygląd bohatera musi być zgodny z tekstem lektury – nie opieramy się na adaptacjach filmowych),
  2. imię/ nazwisko/ pseudonim/ jak bohater jest nazywany,
  3. wiek bohatera (konkretny lub przybliżony),
  4. 5 cech charakteru bohatera,
  5. czas akcji utworu, z którego pochodzi bohater,
  6. miejsce akcji utworu, z którego pochodzi bohater.

Wielkość karty informacyjnej o bohaterze: format A3 lub większy. Zestaw konkursowy to 6 kart (6 bohaterów).

1. Oddają gotowe karty informacyjne do p. Anny Smoderek do dn. 3 kwietnia 2024 r. Karty powinny być podpisane (imię i nazwisko, klasa).
  2. Po rozstrzygnięciu konkursu najlepsi uczniowie otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

Przykładowe zestawy bohaterów:

• Ebenezer Scrooge, Rejent Milczek, Zośka (Tadeusz Zawadzki), Świtezianka, Tadeusz Soplica, Petroniusz,
  • Cześnik Raptusiewicz, Rudy (Jan Bytnar), duch pasterki Zosi, ksiądz Robak, Ligia, Mały Książę,
  • Papkin, Telimena, Goplana, Chilon Chilonides, Skawiński, Balladyna.

Uczestnik konkursu może zgłosić do konkursu więcej niż jeden zestaw bohaterów (np. jeśli chce wykonać 2 zestawy kart, opracowuje dane dotyczące 12 bohaterów). W razie pytań zapraszam do kontaktu.

KRYTERIA OCENY KART:

- spełnienie wyżej wymienionych warunków,

- wkład pracy, pomysłowość,

- estetyka wykonania,

- czytelność,

- błędy ortograficzne.

Prace konkursowe nie będą zwracane uczestnikom konkursu.

Powodzenia!

Anna Smoderek